O galerii: |
Každý den na nás hledí na nás, aniž si to uvědomujeme. Chodíme kolem nich dny, měsíce, roky ba i celý život a možná je nikdy ani nezaregistrujeme. Hledí na nás neustále, nehýbou se, nemění výraz a přesto se nám mohou zdát pokaždé nějakým způsobem jiné. Když se na na ně pozorně zadíváme, ožijí a pak i v jejich výrazu nacházíme zajímavý úkaz. Jeden den se na nás lehce usmívají, druhý den se pro změnu mračí, třetí den se tváří apaticky... Odráží totiž stav naší duše nebo mysli, chcete-li. Jste-li naladěni vesele, pak se vám zdá veselý každý, jste-li smutní, vše okolo vás je smutné. Jste-li rozčíleni, rozčilují vás všude a všichni. Vidíte, tváře na okenních římskách domů se hýbat nemohou a i přesto mluví. Nevěříte? Zkuste si to!
O co více se dá vyčíst z tváře lidí. Pokud do druhých přestaneme promítat vlastní emoce, zjistíme, jak zajímavé může být číst si v tvářích lidí. Výraz tváře člověka je vnější viditelný výraz toho, co skrývá jeho srdce. Jemné obličejové svaly na nás mimoděk všechno "prásknou", pokud ovšem nejsme vyškoleni v disciplíně jak klamat lidi tělem. Bohužel se toto umění předstírat začíná pomalu ale jistě považovat za cnost a své místo nachází i v učebnách některých škol. Cokoliv předstírat je na druhou stranu naprosto cizí ratolestem, které ještě rozum nepobraly. Je úžasné ponořit se do prostého pozorování monsterkoncertu mimiky např.půlroční dcerušky.
Nejen výraz tváře však hovoří, dokáže to i její tvar. Věděli jste, že podle nejnovějších výzkumů se prý lidé dělí na levotvářné a pravotvářné. Levotvářní lidé mají být ti, kteří více využívají pravou polovinu mozku, pravotvářní naopak levou. Pětaosmdesát až devadesát procent lidí prý je pravotvářných a všichni hudebně talentovaní lidé - až na pár vzácných výjimek - jsou levotvářní. V historii hudebních mistrů prý nenarazíme na velikána, který by nebyl levotvářný. U Wagnera měla jeho levotvářnost dokonce hraničit s deformací. Lidé pravotvářní jsou naopak nadáni např. na matematiku, řečnická umění nebo třeba sport. Co se týká umění, levotvářnost nebo pravotvářnost údajně nehraje žádnou roli u výtvarníků, ti mohou patřit ke kterékoliv ze obou skupin. A jak zjistit, zda jste právě vy provotvářní nebo levotvářní? Inu, vypustíme-li laboratorní metody snímání signálů z obličejových svalů či zaznamenávání změn odporu v pohybech čelistí nebo rtů, stačí se podívat do zrcadla a důkladně se prozkoumat. Dominantní polovina obličeje se jeví jako větší a svalnatější. Je ohebnější, živější v mimice a při úsměvu se zde zvedá koutek úst výše. Obvykle je i obočí o něco výše...
No vidíte, takové problémy obličeje na fasádách netrápí, jejich tváře povětšinou bývají symetricky doladěny. |
|